Home   |   News   |   Historia   |   Opisy modeli   |   Dane techniczne  |   Galerie  |   Tuning  |   Download  |   Linki   |   Kontakt   | 

resmoto.com
Home
News
Historia
Opisy modeli
Dane techniczne
Galerie
Tuning
Download
Linki
Kontakt
CARS and GIRLS

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Cadillac
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Daewoo
Dacia
Daihatsu
Dodge
Ferrari
Fiat
Ford
Honda
Hummer
Hyundai
Infiniti
Jaguar
Jeep
Kia
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lincoln
Lotus
Łada
Maserati
Mazda
Mercedes
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Pontiac
Porsche
Renault
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Skoda
Smart
SsangYong
Subaru
Suzuki
Toyota
Volkswagen
Volvo

Aston Martin Historia

        Firma Aston Martin to brytyjski producent luksusowych aut które maja charakter sportowy, została założona w 1914 przez Lionela Martina i Roberta Bamforda, którzy już wcześniej zajmowali się sprzedażą samochodów Singer. Martin ponadto zajmował się samochodowymi wyścigami górskimi na wzgórzu Aston Hill w okolicy miejscowości Aston Clinton. Martin i Bamford postanowili produkować własne samochody wyścigowe, lepsze jakościowo od Singerów. Produkcję umieścili w warsztacie w Londynie, nazwę firmy utworzono od Aston Hill i nazwiska Martina. Pierwszy samochód został wyprodukowany w marcu 1915, wojna spowodowała przerwę w tworzeniu nowych aut.

        Po wojnie firmę wspomógł miłośnik motoryzacji książe Louis Zborowski. W 1922 samochód Aston Martin "Bunny" uczestniczył ze sporymi sukcesami w Grand Prix Francji.


       Martin opuścił firmę w 1925,a w następnym roku firmę przejęła grupa bogatych inwestorów, w tym lord Charnwood, pod nazwą Aston Martin Motors. Produkcję przeniesiono do Feltham. Początkowo samochody używały silników innych producentów. Pierwszym modelem Astona seryjnie produkowanym łącznie z silnikiem w Feltham był International.


       Produkowano następnie udane modele wyścigowe Le Mans i Ulster. W 1933 fabryka została przejęta przez Sir Arthura Sutherlanda. W 1936, obok wyścigowego Aston Martin Speed Model, firma wypuściła prostszy, tańszy i łatwiejszy w prowadzeniu model 15/98. Model ten był samochodem w większym stopniu użytkowym, oferowany był w wersjach dwu i czteromiejscowej, z nadwoziem otwartym lub zamkniętym.


        Model 15/98 odniósł względny sukces rynkowy. W 1939 opracowano nowoczesny i zaawansowany technicznie model Atom, lecz plany jego produkcji przerwał wybuch II wojny światowej. Do czasu wybuchu wojny firma wyprodukowała jedynie 671 samochodów wszystkich modeli. Podczas wojny firma produkowała sprzęt wojenny na zamówienia rządowe.        W 1947 firma została kupiona przez przedsiębiorstwo David Brown Limited. David Brown zakupił także wówczas firmę Lagonda i obie firmy uległy połączeniu w Aston Martin Lagonda.


       Nowy model DB1 wyprodukowano w małej liczbie, lecz zapoczątkował on słynną serię Astonów Martinów DB (od David Brown). Model DB2 z 1950, z nowoczesnym 6-cylindrowym silnikiem Lagondy, został sprzedany już w znacznej ilości, zwłaszcza w wersji DB2/4 z 1954, która wprowadzała dwa dodatkowe miejsca z tyłu i, co było nowością w tym czasie, tylne trzecie drzwi. Ostatnim etapem rozwoju tej serii był DB Mark III. Karoseria modeli DB2 mierzyła się z uznawanymi za najładniejsze ówczesnymi włoskimi wzorami.


        Aston Martin uzyskał tym samym status producenta luksusowych i drogich samochodów sportowych z nadwoziami coupe. Modele te i następne miały też swoje wersje z mocniejszymi silnikami, nazywane dodatkowo Vantage. Mimo że większość użytkowników nie robiła użytku ze sportowego charakteru Astonów, samochody te i następne brały również udział we wszystkich poważniejszych wyścigach samochodowych, między innymi w 1959 Aston Martin wygrał w Le Mans.


       W latach 60. firma jednak wycofała się z wyścigów. W 1954 David Brown przeniósł produkcję do nowo zakupionej fabryki w Newport Pagnell.
        W 1958 wypuszczono udany model DB4, a w 1964 DB5, który przyniósł firmie największy rozgłos (między innymi za sprawą spopularyzowania w filmach o Jamesie Bondzie).


        Modele te stały się względnie popularne jak na swoją wysoką cenę, zbudowane w ilościach ponad 1000 sztuk, a najlepiej sprzedającym się modelem stał się powiększony DB6 z 1965 (1753 sztuki).


        Produkowano też w małej serii sportowe wersje DB4 z karoserią firmy Zagato. Firma ustabilizowała w tym okresie swój wizerunek jako producent ekskluzywnych samochodów użytkowych o charakterze sportowym GT - grand touring (2+2 miejscowych coupe i kabrioletów), z silnikiem z przodu. Wizerunek ten podtrzymały kolejne modele nowej serii: DBS z 1967, DBS V8 z 1969 i V8 z 1972.


       Pomimo wysokiego uznania dla marki, firma coraz to popadała w finansowe kłopoty, częściowo spowodowane kryzysem paliwowym z 1974. W 1972 została wykupiona przez konsorcjum inwestorów z Birmingham, a w 1975 przez Amerykanina Petera Sprague i Kanadyjczyka George Mindena.


        Nowi właściciele zmodernizowali starsze modele, wypuszczając Aston Martin Vantage V8 z mocniejszym silnikiem w 1977 i kabriolet Volante w 1978. W 1980 opracowano prototypowy supersportowy Bulldog z silnikiem umieszczonym centralnie, który pozostał prototypem. Od 1978 produkowano natomiast w małej serii ekskluzywną i ekstrawagancką czterodrzwiową limuzynę Aston Martin Lagonda, będącą odstępstwem od samochodów coupe, kontynuującą markę Lagonda. Nowymi właścicielami firmy została jednak w 1981 firma CH Industrial, w 1983 Automotive Investments, a w 1985 Peter Livanos i Victor Gauntlett. W 1986 75% akcji firmy Aston Martin Lagonda wykupił Ford Motor Company.


        Przez ten czas zmian właścicieli linia modeli wywodząca się z 1967 nie była praktycznie modernizowana. Jedynie w 1986 na bazie modelu V8 firma wypuściła zaledwie 87 egzemplarzy supereksluzywnego dwumiejscowego sportowego coupe Aston Martin V8 Vantage Zagato i roadstera Volante Zagato. Dopiero w 1988 firma zaprzestała produkcji starych modeli V8, wprowadzając nową serię Virage, która spotkała się z dużym uznaniem. W 1993 Ford ostatecznie wykupił całość firmy, zaprezentowano też wówczas nieco mniejszy i o bardziej przystępnej cenie model DB7, powracając do klasycznych oznaczeń.


        Model ten, uznawany za jeden z najładniejszych samochodów tej marki, spotkał się ze stosunkowo dużym zainteresowaniem. W 1995 firma wypuściła rekordową ilość 700 samochodów, a do 2002 zbudowano 6000 modelu DB7, przewyższając tym samym produkcję wszystkich wcześniejszych DB. W 1999 do serii DB7 dodano DB7 Vantage z silnikiem V12, a w 2001 firma wypuściła bardziej sportowy model Vanquish.


       W 2003 firma zaprezentowała nowy studyjny projekt AMV8 Vantage oraz model DB9, następcę DB7. W 2004 zaprezentowano jego wersję kabrioletu DB9 Volante. Firma Aston Martin zapowiedziała także powrót do wyścigów samochodowych od 2005.
Kobiece spojrzenie...


Copyright © 2006 - Resmoto.com - Prawa zastrzeżone.
Artykuły i publikacje są własnością resmoto.com. Zabrania się na wykorzystywanie w/w materiałów bez zgody Resmoto.com.